E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Saponiny

Saponiny jsou taktéž látky glykosidní povahy. Výrazně snižují povrchové napětí kapalin, ve kterých jsou rozpuštěny. Proto je lze použít jako výborná diuretika a expectorantia, protože snižují vazkost hlenů, které se pak snadněji vykašlávají. Při nitrožilním podání ovšem způsobují hemolýzu krve, kdy vlastně dochází k uvolňování hemoglobinu z červených krvinek do tekutého prostředí.
Některé saponiny mohou ovšem být toxické i při podávání ústy. Mezi takové patří třeba brambořík evropský, vraní oko čtyřlisté nebo koukol polní.
Na druhé straně mají některé saponiny významný účinek proti houbám a plísňovým onemocněním. Saponin je i součástí protinádorového léku Irisap, připraveného českým výzkumným pracovištěm pod přímým vedením doc. I. Dolejšího.
Z expektoračně působících saponinových drog nelze opomenout květ prvosenky jarní, květ divizny velkokvěté, ale i list jitrocele kopinatého a kořen lékořice lysé, lidově zvaný "sladké dřevo" . Mezi saponinová diuretika s desinfekčním účinkem patří list břízy, nať přesličky rolní a nať průtržníku lysého. Protiplísňové působení vykazuje kořen přestupu, který se při vnitřním užívání osvědčil i jako pomocný lék při lupénce.