E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Bazalka pravá

BAZALKA PRAVÁ – OCIMUM BASILICUM L.

1) Čeleď hluchavkovitých – LAMIACEAE.
2) Bazalka je letnička s přímou, většinou lysou lodyhou. Dorůstá výšky kolem 30 cm. Lodyha je přímo větvená, se stopkatými, vstřícnými listy, vejčitými až podlouhlými, na bázi celokrajnými, ve vyšších partiích zastřihovaně zubatými. Horní listy přecházejí v malé, červenavé listeny. Květ je bělorůžově fialový, typický pro čeleď hluchavkovitých. Jeho tvar lépe vystihoval starší název čeledi pyskaté (Labiatae). Plody jsou černohnědé tvrdky. Rostlina je velmi aromatická.
3) Bazalka je pěstovaná teplomilná rostlina. Ve svém účinku je stejná jako známá a z indické ajurvédy proslulá bazalka posvátná (Ocimum sanctum L.), zvaná též tulsí.
4) Drogou je kvetoucí nať – HERBA BASILICI. Nejkvalitnější drogu poskytuje červnový sběr, ale bylina dává běžně dvě i tři sklizně.
5) Bazalka obsahuje silice, třísloviny, flavonoidy, glykosidy, éterický olej s eugenolem, ocimen, bazalkový kafr, tanin, cineol a další látky.
6) Je to mimořádně univerzální bylina – působí jako spasmolytikum, stomachikum, karminativum, antiflogistikum, mírné antibiotikum, expectorans, srdeční tonikum, mírné sediativum, antiastmatikum, gynekologikum (bílý výtok) a hepatikum. Dále harmonizuje peristaltiku, vyživuje nervy, je vhodná při nespavosti, migréně a psychogenně podmíněných závratích. Při použití inhalace působí jako mírné hypotonikum, je vhodným prostředkem při těžkém nachlazení, únavě a celkovém ubývání sil. Zevně je vhodná jako dermatologikum proti kožním zánětům, zejména v ústní dutině, např. při paradentóze.
7) Nálev (běžné dávky, ale kratší doba vyluhování – stačí 10 minut; vyšší dávky mohou vyvolat stav předráždění, žaludeční nevolnost a bolesti hlavy), prášek, koupel, inhalace.
8) Při podávání ve formě čaje ji zpravidla kombinujeme s dobromyslí, meduňkou, puškvorcem, řebříčkem, heřmánkem, benediktem, tymiánem, kořenem lopuchu nebo řepíkem. Vedlejší a nežádoucí účinky nebyly zjištěny. Nevhodná je samozřejmě při stavech osobní nesnášenlivosti a asi u 5 % osob může vyvolat pocit nevolnosti až dávení.