E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Bez černý

BEZ ČERNÝ - SAMBUCUS NIGRA L.

1) Čeleď zimolezovitých - LONICERACEAE.
2) Bez je známý keř nebo stromek dorůstající výšky několika metruů. Má šedohnědou borku a bílou porézní dřeň. Dvou až tříjařmé listy jsou na bázi celokrajné, pak nestejně pilovité, náhle zašpičatělé. Květenství malých bělavých kvítků je ploché, chocholičnaté. Plodenství je nicí, stopky červeně fialové, plody jsou peckovice se třemi semínky, červenofialové až tmavé, známé jako bezinky. Důležitým rozpoznávacím znakem od bezu chebdí jsou tyčinky. Pět tyčinek u květu černého bezu je poléhavých, zatímco tyčinky chebdí jsou rovné.
3) Černý bez je velmi hojný druh rostliny pustých míst, hájků, křovin, neošetřovaných plotů, luk a remízků.
4) Drogou je především květ - FLOS SAMBUCI sbíraný v V - VI, nejlépe kolem poledne. Plody - FRUCTUS SAMBUCI se sbírají v IX - X. Někdy se sbírá list i mladá kůra (FOLIUM et CORTEX SAMBUCI), list na jaře, kůra po celý rok. Sběr kořene je pracný, proto se od něj upustilo.
5) Květ obsahuje stopy silice, důležité flavonoidy, mezi nimi rutin, aminy, organické kyseliny, sacharidy, třísloviny, minerální látky atd. Plody obsahují antokyany, organické kyseliny, třísloviny, vitamíny (provitamíny), zejména A a skupinu B. Obsahové látky listů a kůry jsou zatím málo probádané, takže se uvádějí pouze alkaloidy, pryskyřice, organické kyseliny a glykosidy.
6) Působí jako diaforetikum, diuretikum, dermatologikum (kontaktní ekzémy), expectorans, laktagogum, analgetikum (při neuralgiích, bolestech zad a kolen), kancerostatikum, antidiabetikum, obstipantium, antirevmatikum, antiflogistikum, mírné hypotonikum a metabolikum. Používá se při nachlazení, chrapotu, chřipce, dně, angíně, vodnatelnosti, potížích s plícemi a trojklanným nervem a na suché zábaly. Příznivě ovlivňuje cévní stěny, čistí pokožku, léčí akné, nemoci cév a nepříjemný tělesný pach.
7) Květ - nálev, bezinky - odvar, dále forma obkladů.
8) Obě hlavní bezové drogy se mohou kombinovat s celou řadou dalších bylinek. Květ často kombinujeme s květem lípy, natí brutnáku lékařského, s vrbovou kůrou nebo s květem tužebníku jilmového. Suché bezinky je vhodné před namícháním do směsi podrtit. Květová droga nemá žádnou kontraindikaci ani vedlejší účinky. Nepřevařená bezová šťáva může způsobit nevolnost.
Příznaky otravy ale může přivodit předávkování šťávy nebo plodů. Skutečně nebezpečná je však záměna bezinek s plody bezu chebdí, které vykazují poměrně prudké působení.
Z plodů černého bezu je možné připravit celou řadu potravinářských výrobků jako povidla, kompoty, víno nebo likéry, kterépři rozumném požívání mají stejný léčivý účinek jako ostatní drogy a také cukrářské výrobky apod.