E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Borovice lesní

BOROVICE LESNÍ - PINUS SYLVESTRIS L.

1) Čeleď borovicovitých - PINACEAE.
2) Borovice je vždyzelený jehličnan dorůstající výšky kolem 30 metrů. Větvení má přeslenité, silnější větve jsou téměř vždy zakřivené a poměrně krátké. Kůra je zpočátku šedohnědá, později šedorůžová, letorosty zprvu nazelenalé, později zelenošedé. Pupeny jsou kolem 1 cm dlouhé, podlouhlé, s četnými šupinami. Jehlice rostou po dvou, směrem ke koncům letorostů jsou nahloučené, asi 3 - 8 cm dlouhé. Samičí šištice jsou jednotlivé nebo ve svazečcích po 2 - 3, jsou tmavohnědé, až 8 cm dlouhé. Šupiny jsou podlouhlé, s lehce vyklenutými štítky.
3) Borovice má v oblibě mírně suché, písčité, kypré, slabě zásadité půdy.
4) Drogou jsou nejčastěji pupeny - TURIO PINI sbírané zpravidla v IV, těsně před rozvitím. Mají pryskyřičné aroma. Dále uvedené látky však obsahují prakticky všechny části stromu.
5) Hlavními obsahovými látkami jsou silice a pryskyřice. V silici nacházíme alfa a beta-pinen, limonen, phellandrin, camphen, cadinen, myrcen, sylvestren, caren, cymen, bornylacelát a další terpeny. přítomna je též hořčina pinopilarin, třísloviny, malé množství vitamínu C a další látky. Komplex obsahových látek působí silně fytoncidně.
6) Borovice působí jako derrivans, desinficiens, expectorans, antirevmatikum, analgetikum, antiflogistikum, zvyšuje tvorbu hlenů a trávicích fermentů, dráždí sliznice, aktivizuje obranné mechanismy při hnisavých kožních defektech.
7) Odvar, inhalace, koupele rukou a nohou.
8) Drogu podáváme především samostatně a zásadně krátkodobě. Vyhýbáme se používání terpentýnu aj. koncentrovaných výtažků, a sice pro velmi reálnou možnost silného podráždění až poškození dýchacích cest, trávicího ústrojí a především ledvin a jater.