E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Borůvka černá

BORŮVKA ČERNÁ - VACCINIUM MYRTILLUS L.

1) Čeleď vřesovcovitých - ERICACEAE, podčeleď borůvkovitých - VACCINIOIDEAE.
2) Známé borůvkové keříky, hustě větvené, dorůstají výšky až 40 cm. Jejich listy jsou střídavé, opadavé, přisedlé, blanité, vejčité, na bázi zaokrouhlené, mírně pilovité. Květy má borůvka jednotlivé, asi 4 mm velké, vyrůstající z úžlabí listů. Kvete v V - VI. Plody jsou modročerné mnohosemenné bobule, zrající v VII - IX.
3) Hojně rozšířený druh ve světlých, zvláště jehličnatých lesích, od nížiny až do horského pásma.
4) Drogou je list - FOLIUM MYRTILLI sbíraný od VI do IX nebo zralý plod - FRUCTUS MYRTILLI.
5) Listy obsahují flavonoidy, třísloviny, glukokininy, které přispívají k poklesu krevního cukru, organické kyseliny, tanin, éterický olej, sliz, pryskyřice a myrtillin. Plody pak kyseliny jablečnou, citrónovou, benzoovou, suxinicovou, tuky, pektin, pektosu a další účinné látky.
6) Působí jako antidiabetikum, spasmolytikum, obstipantium (hlavně plody), kancerostatikum a diuretikum. Léčí stafylokoky, slabost močového měchýře, afty, antiflogistikum (zánět tlustého střeva), šeroslepost, poruchy prokrvení a krevního oběhu a regeneruje oční sítnici. Příznivě také ovlivňuje cévní stěny.
7) Listy - odvar (vařený půl minuty), plody - v sušeném stavu se rozžvýkají a sní, může se použít i čaj nebo macerát.
8) Listovou drogu užíváme přednostně ve směsích např. s fazolovými lusky, natí jestřabiny lékařské, listem ořešáku, šalvěje nebo ostružiníku, natí truskavce (rdesna ptačího) nebo kořenem lopuchu. Můžeme ji ovšem užívat i samotnou. Plody se osvědčují spíše při individuálním podávání. Vedlejší účinky nejsou známy, pouze u sušených plodů může dojít ke zhoršení zácpy.
Listy se musí sbírat před rozkvětem bylinky, protože při pozdějším sběru jsou prakticky neúčinné. Musí se sbírat starší, tmavě zelené listy, protože světlé listy nemají všechny potřebné a účinné látky.