E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Bříza bělokorá

BŘÍZA BĚLOKORÁ - BETULA PENDULA Rothm.

1) Čeleď břízovitých - BETULACEAE.
2) Bříza je jednodomý, štíhlý strom s bílou kůrou (původní název bříza bílá), s trojhranně vejčitými listy, dlouze řapíkatými a dvakrát pilovitými. Listy jsou lepkavé. Samčí i samičí květy jsou stěsnány do formy typických válcovitých jehněd. Plodem jsou nažky. Kvete v IV a V.
3) Bříza je hojný, obecně rozšířený strom.
4) Drogou je především list - FOLIUM BETULAE sbíraný přednostně v IV - V. V březnu se ale dají sbírat pupeny - GEMMAE BETULAE a v IV, ovšem v závislosti na počasí někdy až v V, se stáčí míza břízy, zvaná březová voda.
5) Březové drogy obsahují flavonoidy, silice, vitamíny, organické kyseliny, saponiny, minerální látky, třísloviny, betulalbin, prchavý olej, cukr a pryskyřice.
6) LIST: diuretikum, antirevmatikum, choroby ledvin.
PUPENY: antiflogistikum (kosti, ledviny, slinivka), stimulans jaterních funkcí, příznivé ovlivňování funkce sleziny, při zánětlivých chorobác ledvin odstraňují bílkovinu z moče.
MÍZA: antirevmatikum.
7) Nálev, koupel.
8) Březový list je mimořádně vhodný ke kombinacím, zejména v urologii a revmatologii. Při bolestech svalů a kloubů s horečkami kombinujeme březový list především s lipovým květem a s květem černého bezu ve stejném poměru a k tomu přidáme půl dílu natě mateřídoušky nebo tymiánu.
Z nežádoucích účinků je možné zmínit slabý hemolytický vliv listové drogy, který se však projevuje pouze při delším podávání vysokých dávek.