E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Čistec lesní

ČISTEC LESNÍ - STACHYS SYLVATICA L.

1) Čeleď hluchavkovitých - LAMIACEAE.
2) Je to trvalka s přímou, měkce chlupatou lodyhou, vysokou asi 3/4 metru. Vroubkovaně pilovité, špičaté listy připomínají listy kopřivy. Květy jsou typicky pyskaté, fialové, růžovofialové, zřídka světle fialové nebo růžové. Trubka květu je delší než kalich, horní pysk je asi pěti, dolní asi sedmimilimetrový, trojcípý, s větším prostředním zoubkem. Rostlina pronikavě páchne syrovinou.
3) Čistec je velmi hojná bylinka, roste zejména ve vlhčích listnatých a lužních lesích s neutrální půdou.
4) Drogou je kvetoucí nať - HERBA SIDERITIS sbíraná těsně po rozkvětu na přelomu VI a VII, kolem 10. hodiny. Často se sbírají také samotné listy (FOLIUM SIDERITIS), které poskytují nejlepší drogou při sběru v VI, těsně před rozkvětem.
5) Hlavními účinnými látkami jsou betainy, mezi které patří stachydrin, betonicin, turicin a trigonellin. Dále je přítomno značné množství cholinu, allantoin, třísloviny, stopy silice, sliz, kyselina tanová a vitamíny.
6) Působí jako sedativum, hypotonikum, hemostatikum, koagulans a mírné kardiotonikum, zvyšuje tonus dělohy.
7) Tinktura, balzám, odvar, nálev.
8) Sedativum - kombinace se srdečníkem, vřesem, meduňkou, třezalkou, chmelem a kozlíkem,
hemostatikum - kombinace s totenem, mochnou nátržníkem a řebříčkem,
kardiotonikum - kombinace s hlohem, mátou peprnou, saturejkou a rozmarýnou.
Do směsí se kombinuje tak, aby její hmotnostní podíl nebyl menší než 15 % a větší než 25 %. Droga není vhodná pro dlouhodobé užívání ani pro podávání příliš velkých dávek. První známkou předávkování je nausea (pocit ošklivosti). Kontraindikace: do 1 měsíce po prodělání infarktu myokardu, v pediatrii pro děti do 10 let.