E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Dobromysl obecná

DOBROMYSL OBECNÁ - ORIGANUM VULGARE L.

1) Čeleď hluchavkovitých - LAMIACEAE.
2) Trvalka s jemně ochlupenou, asi půl metru vysokou lodyhou. Listy jsou většinou vstřícné, krátce řapíkaté, vejčité až oválné a postupně se odspodu k vrcholu zmenšují. Drobné pyskaté květy jsou starorůžové až nafialovělé barvy a shlukují se v hlávky zakončující vidlanovité laty. Trubkovitě zvonkovitý kalich je pětizubý, s krátce dvoupyskou korunou. Rostlina velmi příjemně voní.
3) Dobromysl je hojná bylinka slunečních strání, pasek, světlých lesů a skalisek od nížiny až do hor.
4) Předmětem sběru je kvetoucí nať - HERBA ORIGANI VULGARIS sbíraná po celé léto, nejlépe kolem poledne nebo před polednem.
5) Droga obsahuje silici s tymolem, karvakrolem a dalšími terpeny, hořčinu, tanin, třísloviny, těkavý olej, gumopryskyřici a další látky.
6) Působí jako antidepresivum, silné spasmolytikum, antiepileptikum, stomachikum, celkové roborans, antiastmatikum a karminativum. Dále prohlubuje sílu srdečního stahu, zlepšuje srdeční i periferní prokrvení, léčí silné zahlenění a suchý kašel. Příznivě ovlivňuje enzymatickou činnost slinivky břišní, léčí žaludeční, střevní a žlučníkové poruchy.
7) Nálev.
8) Kombinujeme ji s puškvorcem, andělikou, zeměžlučí, podbělem, plicníkem, fenyklem, jitrocelem nebo lékořicí. Léčba nemá žádné kontraindikace, ale dlouhodobé podávání větších dávek není vhodné pro možný výskyt hemoglobinu v moči. Obvyklé dávky se mohou podávat dlouhodobě.