E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Dub letní

DUB LETNÍ - QUERCUS ROBUR L.

1) Čeleď bukovitých - FAGACEAE.
2) Dub je velmi statný strom s vrapatou kůrou a typickými peřenodílnými až peřenolaločnými listy, krátce řapíkatými. Plodem jsou žaludy, botanicky jde o nažky, uložené ve zdřevnatělé číšce.
3) Dub je hojně rozšířený strom vyskytující se od nížin do podhůří, který upřednostňuje zásadité podloží. Roste jak ojediněle, tak i ve společenstvích zvaných doubravy.
4) Nejužívanější částí je dubová kůra - CORTEX QUERCUS. Sbírá se pouze mladá hladká kůra z tenkých kmínků nebo větví, nejlépe na jaře. Ojediněle se sbírají zralé žaludy nebo i list - FRUCTUS et FOLIUM QUERCUS.
5) Droga obsahuje především hojnost tříslovin s katechiny a kyselinou ellagovou, dále něco flavonoidů, hořčiny a pryskyřici. V listech se nachází i flavonové glykosidy.
6) Dub působí jako adstringens, fytoncidum, obstipantium, antihemorrdatium, gargarismum, dermatologikum, dále při potivosti nohou, mírnějších popáleninách a zánětech v trávicím ústrojí. Zabraňuje přestupu bakteriální nákazy z trávicího ústrojí do močových cest a pohlavních orgánů. Pomáhá při angíně a angíně pectoris.
7) Odvar, prášek, sedací koupel.
8) Korová droga se zařazuje do směsí spíše výjimečně, protože vyžaduje dlouhodobé vaření. Při rozumném dávkování nemají dubové drogy žádné kontraindikace a výrazné nežádoucí účinky. Není vhodné zevní použití na nekrotizující či rozsáhle popálenou pokožku nebo dokonce sliznice. Nedoporučuje se dlouhodobé užívání dubových přípravků.