E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Heřmánek pravý

HEŘMÁNEK PRAVÝ - CHAMOMILLA RECUTITA Rauschert

1) Čeleď hvězdnicovitých - ASTERACEAE.
2) Heřmánek pravý je známá, jemně vonící letnička se vzpřímenou, bohatě větvenou, asi půl metru vysokou lodyhou a tenkým vřetenovitým kořenem. Listy jsou střídavé, dvoj až trojnásobně peřenodílné, celokrajné, s plochými čárkovitými úkrojky. Květní úbory mají střechovitý zákrov. Obvodové květní jazýčky jsou bílé, obyčejně dolů skloněné. Vnitřní trubkovité květy jsou žluté. Lůžko je kuželovitě vyklenuté a duté, čímž se bylinka výrazně liší od příbuzných druhů, např. heřmánkovce nevonného.
3) Heřmánek je běžně rozšířený polní plevel, ovšem jinak významná pěstovaná kulturní rostlina.
4) Drogou je květ, přesněji květní úbor - FLOS CHAMOMILLAE VULGARIS sbíraný krátce po rozvití, se stopkou ne delší než 2 cm. Nejlepší doba sběru je kolem 10. hodiny dopoledne. Kvete v VI - VIII.
5) Důležitou obsahovou látkou je silice s modravými azulény, dále seskviterpen bisabolol, flavonoidy, cholin, sliz, hořčiny atd.
6) Užití heřmánku je mimořádně široké a všestranné. Je to především silně působící spasmolytikum, ale má i sedativní účinek na psychiku, dále je využíván jeho vliv antimikrobiální a analgetický. Na jedné straně je znám jeho jistý účinek antialergický a na straně druhé funguje jako alergen.
Další použití: léčba žaludečních a střevních chorob, popálenin, opthalmologikum, diaforetikum, desinficiens (sliznice), upokojuje hněv dříve, než by se poškodilo srdce, stavy vyčerpanosti, pomáhá pleti a vlasům, ulehčuje stolici, přičemž nemá laxativní účinky, antihemorrdatium, vulnearium, rýma, katar vedlejších dutin, únava, močový měchýř, dermatologikum (vyrážky), karminativum, žaludeční vředy, nedoslýchavost a stařecké svědění.
7) Nálev, tinktura, silice, inhalace, mast, koupel, obklad, polštářek a olej.
8) Velké předávkování heřmánkem má za následek nevolnost provázenou dávením, ale tento jev je při běžném užívání velmi nepravděpodobný. Jisté nebezpečí hrozí u možných alergických reakcí, které mohou být nerozpoznatelné. Droga je netoxická, její podávání není návykové a je bez významnějších nežádoucích účinků. Dlouhodobé užívání by ovšem mohlo vést k poruchám sliznic. Kombinace do směsí jsou možné bez omezení, snad s výjimkou drog, které mají zcela odlišný způsob přípravy - např. dubová kůra nebo fazolové lusky.