E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Heřmánek římský

HEŘMÁNEK ŘÍMSKÝ - CHAMAEMELUM NOBILE (L.) All.

1) Čeleď hvězdnicovitých - ASTERACEAE.
2) Heřmánek římský je trvalka s vystoupavou lodyhou, dorůstající výšky kolem 20 - 25 cm. Listy jsou střídavé, přisedlé, v obrysu podlouhlé, nepravidelně dvakrát až třikrát peřenosečné, mnohojařmé, s čárkovitými úkrojky. Jednotlivé stopkaté úbory mají průměr asi 20 mm. Terčové květy jsou žluté, okvětní lístky bílé až lehce narůžovělé. Často se pěstují plnokvěté formy. Plodem je nezřetelně pruhovaná, trojboká nažka. Kvete od VI do začátku IX.
3) Heřmánek římský je pěstovaná bylinka, zcela ojediněle zplaňující. U nás se pěstuje ve vinařských oblastech.
4) Drogou jsou květní úbory - FLOS CHAMOMILLAE ROMANAE sbírané pokud možno při začátku rozkvětu, případně i před rozkvětem, nejlépe kolem 14. hodiny. Droga má příjemný kořenitý zápach a nahořkle kořenitou příchuť.
5) Obsahuje silici, azuleny, flavonoidy, hořčiny, kumariny, cholin, inosit, kyselinu kávovou a její deriváty a řadu dalších látek.
6) Působí jako karminativum u dyspepsie, emmenagogum, bakteriální obstipantium, geriatrikum, pediatrikum, analgetikum (záněty nervů), antipyretikum a antiepileptikum; používá se také při chorobách žlučníku, enzymatických poruchách funkce slinivky, migréně, neuralgiích, poruchách trávicího ústrojí psychogenního původu a klimakteriu.
7) Nálev, prášek.
8) Kombinace s jinými drogami je vhodná i možná, ale droga je nesnášenlivá s tříslovinami, s ořechovými výtažky a také s listem nebo oplodím vlašského ořechu. Nesvědčí jí ani kombinace s chininem a jeho výtažky, a proto by se neměl během této kúry pít tonik. Drogu používáme také v případech, kdy nemocní nesnášejí pravý heřmánek. Jedině záměrné předávkování by snad mohlo přivodit nevolnost a případné dávení.