E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Hluchavka bílá

HLUCHAVKA BÍLÁ - LAMIUM ALBUM L.

1) Čeleď hluchavkovitých - LAMIACEAE.
2) Hluchavka je trvalka s lodyhou asi 30 - 40 cm vysokou. Stopkaté, srdcovitě vejčité listy jsou vstřícné, hrubě pilovité, jemně ochlupené. Bílé květy mají pětizubý kalich a typicky pyskatou korunu. Jsou uspořádány v pěti až osmikvětých polopřeslenech. Kvete od dubna do října, plodem jsou vejčité tvrdky.
3) Hluchavka je velmi rozšířená plevelní rostlina, nacházíme ji v křovinách, na kompostech, stráních a okrajích lesů a v příkopech.
4) Předmětem sběru jsou především květy - FLOS LAMII ALBI sbírané od jara do konce léta nebo časně na podzim. Celou nať - HERBA LAMII ALBI sbíráme prakticky jen pro využití v koupelích.
5) Droga obsahuje katechinové třísloviny, slizy, cholin, alkaloid stachydrin, silice, flavonoidy, biogenní aminy, stopy glykosidů a další účinné látky. Nať má proti květu uvedených látek méně, ovšem obsahuje navíc řadu minerálů a stopových prvků.
6) Působí jako spasmolytikum, emmenagogum, antiflogistikum, obstipantium, antihemorrdatium a vulnearium. Chrání sliznice, je účinná jako sedativum, při podrážděném trávicím ústrojí a prasklinách na konečníku, jako metabolikum, při spáleninách, ovlivňuje činnost střev, stolici, ženské hormonální fce a reguluje činnost prostaty.
7) Květ - nálev, nať - odvar.
8) Obě drogy jsou vhodné pro jakékoli kombinace a pro dlouhodobé užívání, nemají kontraindikace a ani nežádoucí účinky.