E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Jablečník obecný

JABLEČNÍK OBECNÝ - MARRUBIUM VULGARE L.

1) Čeleď hluchavkovitých - LAMIACEAE.
2) Jablečník je trvalka s běloplstnatou, zpravidla odspodu rozvětvenou lodyhou, která je přímá, čtyřhranná a obyčejně dutá. Dorůstá výšky kolem půl metru. Široce vejčité listy jsou vstřícné, vroubkovaně pilovité, zespodu šedě plstnaté. Bělavé až nafialovělé drobné květy sedí asi po 40 v úžlabních nepravidelných přeslenech. Koruny květů jsou typicky pyskaté, horní rozeklaný pysk směřuje vzhůru, dolní je širší, trojitě laločný a ohýbá se dolů. Plodem je lesklá a hladká tvrdka. Čerstvá rostlina a někdy i droga mají příjemnou jablečnou vůni.
3) Jablečník roste v teplejších oblastech českého území na kamenitých stráních, na rumištích apod.
4) Drogou je kvetoucí nať - HERBA MARRUBII ALBI sbíraná od VI do VIII seřezáváním, nejlépe kolem 13. hodiny.
5) Hlavními obsahovými látkami jsou diterpenové hořčiny s hlavním laktonem marrubiinem, dále třísloviny, silice, saponiny, sliz, tanin, cholin, lipidy atd.
6) Ovlivňuje dýchací cesty, srdce, cévy, krevní oběh, trávení, vyměšování, slezinu a léčí zánět lymfatických žláz. Působí jako choleretikum, spasmolytikum, antiarytmikum, hepatikum, obstipantium, dermatologikum a emmenagogum.
7) Nálev, víno, balzám.
8) Kombinuje se zpravidla s řepíkem, fenyklem, vachtou, řebříčkem, mátou, meduňkou a kostivalem. Velmi účinná je kombinace s omanem, v kardiologických indikacích s rozmarýnou. Nemá absolutní kontraindikace, ale předávkování může vyvolat nežádoucí reakce.