E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Jitrocel kopinatý, prostřední a větší

JITROCEL KOPINATÝ - PLANTAGO LANCEOLATA L.
JITROCEL PROSTŘEDNÍ - PLANTAGO MEDIA L.
JITROCEL VĚTŠÍ - PLANTAGO MAJOR L.

1) Čeleď jitrocelovitých - PLANTAGINICEAE.
2) Jitrocel je vytrvalá bylinka s krátkým kořenem a růžicí přízemních listů, ze které vyrůstá několik stvolů. Listy jsou celokrajné, typicky kopinaté. Listy jitrocele většího mají kulatější tvar. Malé žlutobílé květy nacházíme ve válcovitém klásku, který je u jitrocele většího statnější.
3) Všechny druhy jitrocele patří mezi hojně rozšířené plevelné, ale i často pěstované bylinky.
4) Předmětem sběru je především list - FOLIUM PLANTAGINIS sbíraný od V do VIII, nejlépe kolem 14. hodiny. Stále častěji se ovšem sbírá i semeno - SEMEN PLANTAGINIS.
5) Droga obsahuje především glykosid aukubin, flavonoidy, enzymy, sliz, třísloviny, pektiny, saponin, vitamín C, kyselinu křemičitou, soli vápníku a draslíku a další látky.
6) Působí jako sekretolytikum, fytoncidum, antidiabetikum, hepatikum, antianemikum, vulnearium, obstipantium, metabolikum, opthalmologikum, antiastmatikum, antiflogistikum (zánět nehtového lůžka, zánět močových cest, ušní záněty), tuberkulostatikum (plíce) a kancerostatikum (ledviny). Pomáhá při Crohnově chorobě, vředové chorobě žaludku, dvanáctníku a tlustého střeva, dně, srdečním kolapsu, potížích se žlučníkem, žaludkem a plícemi, nachlazení, hlízech, nežitech, bronchitidě, bodnutí hmyzem, kousnutí psem, bércových vředech, zatvrdlých uzlinách a trombóze. Působí i proti tvorbě kaménků.
7) Nálev, bylinný balzám, klyzma, šťáva, sirup.
8) Jitrocel můžeme kombinovat s mnoha drogami. Osvědčila se kombinace s mateřídouškou, dobromyslí, proskurníkem, pelyňkem, kmínem, fenyklem, listem podbělu, ale také se zemědýmem, vlaštovičníkem a lékořicí. Nemá žádné toxické účinky a nehrozí ani předávkování. Je vhodný i k dlouhodobému podávání.