E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Kokoška pastuší tobolka

KOKOŠKA PASTUŠÍ TOBOLKA - CAPSELLA BURSA-PASTORIS (L.) Med.

1) Čeleď brukvovitých - BRASSICACEAE.
2) Kokoška je letnička, která však někdy žije jako rostlina dvouletá nebo vytrvalá. Dorůstá výšky až půl metru, má větevnatou lodyhu, která vyráží z růžice přízemních listů lyrovitě peřenosečných. Lodyžní listy jsou široce ouškatě přisedlé, celokrajné až peřenolaločné, horní listy jsou čárkovité a prakticky celokrajné. Květy má bílé, drobné, se 4 korunními lístky. Plodem jsou typické srdčité tobolky obsahující semena.
3) Kokoška je plevelní, neobyčejně hojná rostlina, morfologicky značně proměnlivá. Je to nenáročná bylinka luk, cest, mezí, příkopů a rumišť.
4) Drogou je nať - HERBA BURSAE PASTORIS sbíraná za květu rostliny, což může být od III do XI.
5) Obsahuje biogenní aminy - tyramin a histamin, dále betain, cholin a jeho ester acetylcholin, flavonoidy, saponiny, sirné látky, třísloviny a řadu minerálních látek.
6) Působí jako vnitřní i vnější hemostatikum, diuretikum, antihemorrdatium, zvyšuje tonus dělohy a orgánů v malé pánvi. Používá se jako gynekologikum, hypotonikum, hypertonikum, při klimakteriu, tříselné kýle, vyvrácení střev v konečníku a při ochabujících svalech.
7) Odvar, prášek.
8) Velké předávkování může způsobit i otravu projevující se ochrnutím centrálního nervového systému - proto se nedoporučuje ani dlouhodobé podávání. Samostatné podávání drogy se považuje za příliš silné a doporučuje se pouze do směsí s max. podílem 40 %.