E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Kontryhel žlutozelený

KONTRYHEL ŽLUTOZELENÝ - ALCHEMILLA XANTHOCHLORA Rothm.

1) Čeleď růžovitých - ROSACEAE.
2) Kontryhel je trvalka s dvoudomými květy, dorůstající do výšky kolem 20 cm. Přízemní listy mají dlouhou stopku, kulatou čepel, rozeklanou do jedné třetiny v sedm až devět pilovitých laloků. Lodyžní listy jsou většinou přisedlé nebo krátce stopkaté a mají kulaté a hluboce pilovité palisty, které tvoří kolem lodyhy jakýsi pohár. Celá rostlina je mírně ochlupená. Květy jsou velmi drobné a mají žlutozelenou barvu. Plodem jsou nažky.
3) Kontryhel je poměrně hojná bylinka vyskytující se zejména v horských a podhorských oblastech. Roste v mnoha nepatrně se odlišujících variantách, což ovšem nemá na použití žádný vliv.
4) Předmětem sběru je kvetoucí nať - HERBA ALCHEMILLAE sbíraná od V do IX, nejlépe kolem 9. hodiny dopoledne.
5) Droga obsahuje převážně třísloviny, hořčiny, malé množství kyseliny salicylové, silici, organické= kyseliny a minerální látky. Dosud se nepřišlo na to, která obsahová látka je příčinou převážně určujícího gynekologického působení.
6) Působí jako gynekologické hemostatikum, antihemorrdatium, diuretikum, spasmolytikum, gargarismum, antiepileptikum, antianemikum, adstringens, antidiabetikum, antipyretikum, dermatologikum, emmenagogum, analgetikum při menstruačních bolestech, antipuriginosum (sliznice v oblasti pánve), vulnearium, srdeční roborans, sedativum a hemostatikum při krvácení z nosu. Dále tlumí klimakterické potíže, prohlubuje spánek, léčí bílý výtok, tříselnou kýlu, zánět tlustého střeva, vředy, impotenci, pomáhá při extrakci zubů, a zpevňuje podbřišek u žen.
7) Nálev, obklad, koupel, kloktadlo, výplachy (v tomto případě se použije odvar poněkud větší koncentrace).
8) Jako sedativum ji můžeme kombinovat s kozlíkem, chmelem, petrklíčem a vřesem, jako gynekologikum především s řebříčkem a měsíčkem, jako hemostatikum pak s kopřivou, přesličkou a černohlávkem. Pro zpevnění svalstva a proti výhřezům vnitřních orgánů především s kokoškou. Droga není toxická, nejsou známy žádné škodlivé účinky a ani kontraindikace. Při mírném dávkování je vhodná i pro dlouhodobé podávání.