E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Kopřiva dvoudomá

KOPŘIVA DVOUDOMÁ - URTICA DIOICA L.

1) Čeleď kopřivovitých - URTICACEAE.
2) Trvalka dorůstající výšky i přes metr, s chabým, větveným oddenkem a statnou, čtyřhrannou lodyhou. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, se zašpičatělými, pilovitě zubatými listy a zřetelnými palisty. Samčí a samičí květy jsou zelenkavé, drobné a rostou na různých jedincích. Vytvářejí latnaté květenství. Celou rostlinu pokrývají žahavé chloupky.
3) Kopřiva je velmi rozšířená plevelní rostlina, královna rumišť, starých zdí, pustých míst, křovin, cest a příkopů.
4) Předmětem sběru je především list - FOLIUM URTICAE nebo nať - HERBA URTICAE, méně často oddenek - RADIX URTICAE nebo i květy - FLOS URTICAE. Největší efekt je z drogy sbírané od časného jara do konce V. Při sběru se vyhýbáme místům neprosluněným a také takovým, kde se kopřivě mimořádně daří. Vesměs jde totiž o bývalou kulturní půdu kontaminovanou zpravidla dusičnany. Drogu sbíráme odpoledne kolem 14. hodiny.
5) Listy obsahují chlorofyl a asi 15% minerálních látek, ze kterých je pro nás zajímavý hořčík. Dále zde nacházíme karotenoidy, flavonoidy, organické kyseliny, aminy jako např. serotonin, histamin, cholin, acetylcholin, sacharidy jako např. arabinozu, galaktozu, glukozu, manozu a další. Dále obsahuje vitamíny, velmi bohatě aminokyseliny, glukokininy, třísloviny, fytoncidy a řadu dalších látek. Nepříliš výhodný je jistý obsah kyseliny šťavelové.
6) Působí jako hypotonikum, antianemikum, antisklerotikum, kardiotonikum, antidiabetikum (pokud si pacient ještě nemusí píchat inzulín), obstipantium, hemostatikum, diuretikum, antirevmatikum, cholagolum, antiastmatikum, kancerostatikum (ledviny), metabolikum, dermatologikum (chronická onemocnění), hepatikum, expectorans a laxativum. Dále ji používáme při obtížích při močení, střevních vředech, bolestech hlavy, sníženém obsahu železa v krvi, zahlenění žaludku a dýchacích orgánů, potížích se slezinou, žlučníkem a plícemi, žaludečních křečích a vředech, vodnatelnosti, leukémii, dně, náchylnosti k prochladnutí, fistuli, zúžení koronárních cév srdce, plísni nehtů, akné, borcévých vředech, ischiasu, stařeckém svědění, infarktu, lupech, roztroušené skleróze, senné rýmě, růži a ledvinových a močových konkrementech. Má tonizační a povzbudivý vliv na metabolismus a fyziologické funkce, zlepšuje mužskou plodnost, ovlivňuje funkci vaječníků, stimuluje činnost slinivky, působí antivirově, zvyšuje aktivitu enzymatické činnosti a zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů.
7) Nálev, odvar.
8) Za toxické lze považovat pouze působení čerstvé kopřivy, kdy působí koncentrovaně jed způsobující pálení. Ten se však sušením nebo jinou úpravou ztrácí. Podávání kopřiv nemá žádné kontraindikace a ani nejsou známy vážné vedlejší účinky. Kopřivu lze podávat dlouhodobě, ne však trvale a lze ji míchat prakticky libovolně. S úpadkem celkové imunity stoupá počet lidí na kopřivu alergických, i když kopřiva sama má protialergické účinky.