E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Kostival lékařský

KOSTIVAL LÉKAŘSKÝ - SYMPHYTUM OFFICINALE L.

1) Čeleď brutnákovitých - BORAGINACEAE.
2) Kostival je vytrvalá rostlina s tlustým, bohatě větveným černým oddenkem, který je na řezu jasně bílý, ale rychle hnědne. Silná, hranatá a dužnatá je - podobně jako celá rostlina - drsná díky svým malým a tuhým chloupkům. Velké tmavozelené listy jsou střídavé, podlouhle kopinaté. Fialové trubkovité květy jsou uspořádány ve vrcholových vijanech. Jejich barva kolísá od fialové přes modrou, červenou až k růžové, výjimečně i bílé. Plody jsou 4 jednosemenné tvrdky. Rostlina často dorůstá do výšky až jednoho metru.
3) Hojná rostlina, charakteristická pro vlhčí louky, okraje lesů, příkopy, náspy, břehy rybníků a potoků.
4) Drogou je především kořen - RADIX CONSOLIDAE MAJORIS sbíraný na jaře v III a IV nebo na podzim v X a XI. Jako náhrada se používá i list - FOLIUM CONSOLIDAE MAJORIS.
5) Kostivalové drogy obsahují vysoce hojivý purinový derivát alantoin, alkaloidy, intermedin a acetylintermedin, consolidin, consolicin, symphytin, echimidin, laziokarpin, symphytocynoglossin, dále metylpyronin, lykopsamin, acetyllykopsamin, třísloviny, sliz, škrob, triterpeny, steroly, aminokyseliny, pryskyřice, silice, cholin a další látky.
Protože některé z alkaloidů jsou tzv. pyrolizidinového typu, který je charakteristický svým nepříznivým vlivem na jaterní parenchym, musíme zachovat určitou opatrnost, zejména při vnitřním užívání.
6) Působí jako vulnearium, antirevmatikum, mucilaginosum, antihemorrdatium, dermatologikum, expectorans, diuretikum, sedativum, tuberkulostatikum (kosti), analgetikum (bolesti šíje), antiflogistikum (zánět okostice) a kancerostatikum. Napomáhá hojení zlomenin, používá se při pohmožděninách, hematomech, bércových vředech, osteoporóze, pahýlech po amputaci, bronchitidě, zápalu pohrudnice, poruchách trávicích orgánů, žaludečních vředech, křečových žilách, poruchách prokrvení v nohou a prokrvení cév, dnavých uzlinách, zduření (i revmatickém) kloubů, vyhřezlých ploténkách, otocích a opotřebení kloubů.
7) Prášek, nálev, obklad, mast, kloktadlo, klyzma.
8) Droga sice obsahuje do určité míry nebezpečné látky, ale jen ve velmi malém množství. Nedoporučuje se ale dlouhodobé podávání, ani podávání velkých dávek. Běžné hraniční netoxické dávky jsou:
- 3 čajové lžičky strouhaného kořene denně
- 4x denně na špičku kulatého nože prášku
- 3 šálky po 150 ml nálevu denně.
Doba léčby může trvat nepřetržitě max. 3 týdny.
Kostival se může míchat i do směsí.