E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Kozlík lékařský

KOZLÍK LÉKAŘSKÝ - VALERIANA OFFICINALIS L.

1) Čeleď kozlíkovitých - VALERIANACEAE.
2) Kozlík je trvalka s přímou, rýhovanou, dutou lodyhou, dorůstající výšky přes 1 metr. Vstřícné listy jsou lichozpeřené, složené z 9 - 21 kopinatých, zubatých až celokrajných lístků. Květy jsou bílé nebo červenavé, sestavené v bohatý chocholíkatý hrozen vidlanovitého tvaru. Plodem je jednosemenná nažka. Oddenek je krátký, voňavý, s četnými kořínky.
3) Kozlík je nepříliš hojná rosltina vlhčích luk, lesů, potočních břehů a příkopů. Pro léčebné účely se pěstuje.
4) Drogou je oddenek - RADIX VALERIANAE sbíraný zpravidla v X druhého roku kvetení. Jen výjimečně se sbírá i nať - HERBA VALERIANAE.
5) Obsahuje silice, seskviterpeny, valepotriáty, organické kyseliny, monoterpenové alkaloidy a řadu velmi složitých látek, které vytvářejí komplexní léčivý účinek.
6) Působí jako sedativum, ve vyšších dávkách hypnotikum, spasmolytikum, kardiosedativum, při infarktu a klimakteriu.
7) Tinktura, spíše výjimečně nálev nebo macerát.
8) Droga není určena pro dlouhodobé podávání, protože u senzitivních jedinců již asi po měsíci léčby vzniká tolerance, droga přestává účinkovat a zvyšování dávek nelze doporučit pro výskyt paradoxních jevů - namísto uklidnění vznikne totiž nežádoucí rozrušení.
Droga je velmi vhodná do směsí v kombinaci s meduňkou při nervozitě a rozčilení, v kombinaci s chmelem při nespavosti psychogenního původu. Při tachykardii a arytmii se podává v kombinacei se srdečníkem obecným a mátou. Při dyspeptických potížích je účinná kombinace s hořkými drogami, fenyklem, anýzem, kmínem nebo mátou. Při neuróze trávicího traktu se osvědčila kombinace s levandulí a hořkými drogami, např. puškvorcem.
U kozlíku dosud nebyly zjištěny žádné výraznější nežádoucí účinky ani kontraindikace.