E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Levandule pravá

LEVANDULE PRAVÁ - LAVANDULA VERA DC.

1) Čeleď hluchavkovitých - LAMIACEAE.
2) Levandule je asi 1/2 metru vysoký polokeřík s přisedlými čárkovitými a celokrajnými listy, které jsou v mládí šedavě plstnaté, později zelenají. Na spodní části mají žlázovité tečky. pyskaté květy fialové barvy jsou uspořádány do konečného klasu na holých lodyhách a krásně voní. Plodem jsou 4 drobounké oříšky.
3) Levandule je původem ze Středomoří, u nás se pěstuje v teplejších oblastech.
4) Drogou je převážně květ - FLOS LAVANDULAE, méně často celá nať - HERBA LAVANDULAE. Květ se sbírá v VII, před úplným rozvitím. Nať sbíráme v době květu rostliny, obvykle v VIII.
5) Květy obsahují především silici s lynalylacetátem, lonalolem, borneolem, isoborneolem, cineolem, geraniolem, kafrem a dalšími terpeny. Dále v nich nacházíme třísloviny, antokyany a hořčiny. Komplex účinných látek působí fytoncidně. Nať má proti květu podstatně méně silice, zato však více tříslovin.
6) Působí především jako účinné sedativum, dále spasmolytikum (čímž zlepšuje střevní peristaltiku a odtok žluče do střev), fytoncidum, mírné diuretikum, antirevmatikum, dermatologikum (některé formy ekzémů), karminativum a cholagolum, povzbuzuje slinivku k vyšší tvorbě enzymů, pomáhá od nočního pocení, tlumí bolesti hlavy psychického původu a při neurastenii funkční potíže nejrůznějšího charakteru. Při zevním použití jsou vhodné obklady při podvrtnutí kotníku a na doléčení zlomenin.
7) Nálev, tinktura, koupele, obklady, čistá silice.
8) Levandule je velmi vhodná zejména do směsí. Jako sedativum ji kombinujeme především s meduňkou, americkou meduňkou, kozlíkem a hlohem. Jako spasmolytikum, cholagolum a karminativum zvláště s heřmánkem, měsíčkem, vlaštovičníkem, pampeliškou, mátou peprnou, zemědýmem apod.