E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Lípa obecná

LÍPA OBECNÁ - TILIA VULGARIS Hayne

1) Čeleď lípovitých - TILIACEAE.
2) Lípa je strom s větévkami v mládí lysými. Čepele listů jsou široce vejčité, velikosti 5 - 8 cm, na bázi šikmosrdčité až skoro uťaté, pilovité, krátce zašpičatělé, na líci tmavozelené, na rubu bledší. Vrcholíky jsou nicí se 4 - 10 květy, nažky široce vejčité, průměru kolem 8 mm.
3) Lípa je hojně pěstovaný strom, občas zplaňující.
4) Předmětem sběru je květ - FLOS TILIAE, občas bývá drogou i list - FOLIUM TILIAE, který se používá především k inhalacím při aromaterapii. Květ je nejlépe sbírat mezi 14. a 16. hodinou.
5) Droga není příliš prozkoumána. Znám je obsah slizu, tříslovin, flavonového glykosidu tilirosidu, silice, flavonoidů, organických kyselin, saponinů a fytosterolů. Přítomny jsou i látky podobné vitamínu E.
6) Působí jako antipyretikum, sedativum, diuretikum, cholagolum, hypotonikum, pediatrikum, geriatrikum a spasmolytikum. Léčí narušenou fci žlučníku, choroby z nachlazení, ischias, svědění těla, nespavost a pocity strachu a stísněnosti. Reguluje tvorbu žaludečních a střevních šťáv.
7) Nálev, koupel, tinktura.
8) Lipový čaj se podává velmi často zcela samostatně, s citrónem, malinovou šťávou nebo v koncentraci s acylpyrinem. Kombinuje se s černým bezem, heřmánkem, maliníkem nebo tužebníkem. Droga je vhodná pro pediatrickou a geriatrickou praxi a většina nemocných toleruje i dlouhodobé podávání. Květ je zcela zásadně kontraindikován v aromaterapii.