E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Maliník obecný

MALINÍK OBECNÝ - RUBUS IDAEUS L.

1) Čeleď růžovitých - ROSACEAE.
2) Maliník je keř dorůstající výšky přes 1 metr. Vedle loňských, zdřevnatělých, květonosných výhonků vyhání i prutovité neplodné výhonky, které další rok zdřevnatí, vyženou květonosné větévky a po dozrání plodů zaniknou. Listy jsou zpeřeně tří až pětičetné, nejspodnější bývají i sedmičetné. Skládají se z vejčitých, pilovitých, sytě zelených lístků, kteréjsou na rubu světlé a plstnaté. Květy vyrážejí v úžlabních, nicích, složitých hroznech. Květ je bílý a má pět korunních lístků. Plodem je malina - krátce chlupatá peckovička. Při zralosti se odděluje celý složitý plod od suchého kuželovitého lůžka. Kvete od V do VIII. Kořeny má plazivé, umístěné vodorovně.
3) Hojný výskyt maliníku pozorujeme na lesních mýtinách, paloucích, při lesních cestách v nížiních i horách, avšak vždy na prosluněných místech.
4) Předmětem sběru pro léčivé účely je především list - FOLIUM RUBI IDAEI, nejlépe v V a VI kolem 10. hodiny dopoledne.
5) Listová droga obsahuje třísloviny, organické kyseliny, flavony a minerální látky.
6) Působí jako mírné adstringens, obstipantium, antiflogistikum, spasmolytikum, diaforetikum, antipyretikum, při nechutenství, slabosti močového měchýře, chřipce a bronchitidě.
7) Nálev, odvar.
8) Listovou drogu pro slabý účinek samostatně prakticky nepodáváme. Lze ji však bez problémů míchat do směsí. Aplikace nemá kontraindikaci a nejsou známy ani nežádoucí účinky.


Poznámka: Diaforetické a antipyretické účinky mají plody (FRUCTUS RUBI IDAEI), nikoliv listy!