E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Mateřídouška úzkolistá

MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ - THYMUS SERPYLLUM L. sp. Coll.

1) Čeleď hluchavkovitých - LAMIACEAE.
2) Polokeřík s plazivou lodyhou, na bázi dřevnatou, olistěnou, zpravidla s koncovým květenstvím. Postranní kvetoucí lodyhy má tupě čtyřhranné, listy čárkovité nebo úzce eliptické, přisedlé. Drobné květy jsou v hlavatém květenství, červenofialové barvy. Plodem jsou tvrdky. Celá rostlina příjemně voní, kvete v VI - IX. Potřebuje mnoho slunce a tepla, a proto se vyskytuje na kamenitých plochách pastvišť.
3) Má v oblibě palouky, sušší stráně, louky a příkopy, meze, pěšinky a slunné paseky s výživnými, neutrálními až slabě zásaditými půdami.
4) Předmětem sběru je nať - HERBA SERPYLLI. Sbírá se pokud možno na začátku květu mezi 12. a 14.hodinou. Při sběru vyřazujeme zdřevnatělé části.
5) Nabízí siličnou drogu s obsahem cymolu, thymolu, karvakrolu, linalolu, borneolu, tepineolu, alfa a beta pinénu. Dále zde nacházíme třísloviny, saponiny, hořčinu sepyllin, flavony a minerální látky.
6) VNĚJŠÍ POUŽITÍ: dermatologikum, gargarismum, antirevmatikum, záněty dutiny ústní, posilující koupele, podvrtnutí, obrna, mrtvice, skleróza multiplex a chřadnutí svalů. Izolovaná silice je součástí mastí prokrvujících pokožku.
VNITŘNÍ POUŽITÍ: expectorans, obstipantium (i při infekčních průjmech), urodesinficiens, spasmolytikum, karminativum, rozpouštění hlenů při katarech dýchacích cest, bronchitidě a černém kašli, má protihlístový účinek.
7) Čaj, koupel, tinktura, olej, sirup a bylinný polštářek.
8) Neúměrné dlouhé používání snižuje její účinnost a vede k narušování sliznic. Předávkování může vyvolat otravu doprovázenou omámením a podrážděním ledvin. Do polštářku je možné ji kombinovat s heřmánkem a řebříčkem.