E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Měsíček lékařský

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ - CALENDULA OFFICINALIS L.

1) Čeleď hvězdnicovitých - ASTERACEAE.
2) Měsíček je letnička dorůstající asi půlmetrové výšky, s vřetenovitým kořenem. Má hranatou, rozvětvující se lodyhu s přisedlými listy, které mají celokrajnou čepel. Složnokvěté květenství se skládá ze zeleného kalichu, vnitřních rourkovitých a jazýčkovitých obvodových květů temně oranžové barvy, uspořádaných do 2 nebo 3 kruhů. Plodem je srpovitě zkroucená nažka.
3) Je to pěstovaná bylinka, občas zplaňující.
4) Drogou je květ - FLOS CALENDULAE SINE CALICE, přesněji řečeno okvětní jazýčky, popř. celý květ s kalichem - FLOS CALENDULAE CUM CALICE. Sbíráme jej od poloviny VI do konce VIII, někdy i počátkem IX, nejlépe krátce před polednem.
5) V droze nacházíme karotenoidy, silici, triterpenové saponiny, flavonoidové glykosidy, hořčinu calenden, kyselinu salicylovou, vitamín C, pryskyřice, sliz, flavonoidy, seskviterpen calendin aj.
6) Působí jako hepatikum, antiastmatikum, expectorans, emmenagogum, antiflogistikum, sedativum, fytoncidum, gargarismum, vulnearium, antirevmatikum, stomachikum, kancerostatikum, metabolikum a opthalmologikum. Pomáhá při harmonizaci činnosti žlučníku, bušení srdce, vředové chorobě žaludku a dvanáctníku, zánětech a vředech střev, Crohnově chorobě, ulcerózní kolitidě, snižuje reflektorní dráždivost, zlepšuje práci srdce, pomáhá při ušních zánětech, křečových žilách, ovlivňuje odolnost nervové soustavy, při pooperačních jizvách, angiomu, pihách, stařeckých skvrních, plísni, lišejích, bradavicích, vředech prsů, pohmožděninách, výronech krve, přetažených svalech, hnisavých vředech a otevřených proleženinách. Léčí otoky, vodnatelnou a krvavou moč, virová onemocnění, toxemii, kostižer, bércové vředy, škraloupovité povlečení nosu, omrzliny, krevní oběh, pálení žáhy, slinivku a žloutenku.
7) Odvar, klyzma, výplachy pochvy, sedací koupele, tinktura, mast, šťáva.
8) Droga je ideální do směsí i pro samostatné použití. Kombinuje se např. s přesličkou. Při jejím užívání se nevyskytují žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.