E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Ořešák královský

OŘEŠÁK KRÁLOVSKÝ - JUGLANS REGIA L.

1) Čeleď ořešákovitých - JUGLANDACEAE.
2) Ořešák je vysoký jednodomý strom s rozkladitou korunou. Listoví má lichozpeřené, složené z 5 až 9 podlouhle eliptických, celokrajných a lysých lístků, které příjemně voní. Květy jsou jednopohlavní. Plodem je vejcovitá peckovice se zeleným dužnatým obalem - oplodím, které v dob zralosti na přelomu IX a X puká a uvolňuje ořech s jedním laločnatým semenem.
3) Ořech je pěstovaný strom, který jen zcela výjimečně zplaňuje.
4) Nejvíce používanou částí jsou zejména listy - FOLIUM JUGLANDIS sbírané v VI kolem 10 hodin dopoledne a pak zelené oplodí - PERICARPIUM JUGLANDIS NUCUM, které se sbírá těsně před sklizní ořechů v VII a VIII. Pro léčebné účely se sbírají i docela nezralé plody - FRUCTUS JUGLANDIS INMATURUS, když se ještě dají propíchnout špendlíkem.
5) Z obsahových látek se zdá být nejdůležitější především juglon, odvozený od chinonu. Dále droga obsahuje flavonoidy, gallotaninové třísloviny s kyselinou elagovou, silicí, mesoinosid, karotenoidy, vitamín C a další látky.
6) Působí jako laxativum, antidiabetikum, tuberkulostatikum (krční uzliny), metabolikum, gynekologikum, gargarismum, adstringens, antiflogistikum (nehty), antiseptikum a má antibakteriální účinek. Dále se používá při rachitidě, poruchách trávení, nechutenství, husté krvi, žloutence, uhrovitosti, hnisavých vyrážkách, pocení nohou, omrzlinách, vších, silném vypadávání vlasů a slabosti žaludku. Léčí hnilobné procesy ve střevech a používá se k pročištění žaludku a jater.
7) Odvar (dávkování po polévkových lžicích nebo pohárech; dávky volíme vždy raději menší), klyzma, sedací koupel, výplach.
8) Drogu můžeme kombinovat s květem heřmánku, květem chrpy a natí světlíku pro léčbu očních zánětů i pouhých podráždění. Její působení můžeme ještě zesílit přidáním květu měsíčku. Nejsou známy žádné kontraindikace ani nežádoucí účinky.