E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Ostružiník křovitý

OSTRUŽINÍK KŘOVITÝ - RUBUS FRUTICOSUS L.

1) Čeleď růžovitých - ROSACEAE.
2) Ostružiník je keř s dvojitými prýty (stonky s listy). Dvouleté nebo i víceleté poléhavé a dřevnaté lodyhy jsou květonosné, jednoleté pruty jsou neplodné. Lodyhy jsou ostnaté, listy střídavé, řapíkaté, 3 - 5 četné s plovitě zubatou čepelí. Květenství je latnaté nebo chocholičnaté, pětilístková koruna bílá nebo narůžovělá. Souplodí, známá ostružina, je tvořeno z více než 20 černých, neojíněných peckoviček, srostlých s lůžkem. V době plné zralosti jsou ostružiny tmavě modré až černé. Rostlina kvete v VI a začátkem VII.
3) Ostružina je velmi hojný křovištní keř, častý na lesních mýtinách, podél cest, u starých zdí, v příkopech a remízcích.
4) Pro léčebné účely sbíráme výhradně list - FOLIUM RUBI FRUTICOSI. Listy sbíráme nejlépe v V a VI, před rozkvětem rostliny, odpoledne mezi 14. - 16. hodinou.
5) Droga obsahuje především třísloviny, organické kyseliny, flavonoidy, inosit, barviva, pektin aj. látky.
6) Působí jako diuretikum, hemostatikum, urodesinficiens a desinficiens trávicího ústrojí, gargarismum, expectorans, dermatologikum, obstipantium, při angíně a bolesti v krku.
7) Nálev, krátce (max. 1 minutu) vařený odvar.
8) Ostružinový list podáváme téměř výhradně ve směsích, protože jeho samostatné působení bývá většinou slabé. Nejsou známy žádné kontraindikace ani nežádoucí účinky, snad jen při předávkování nebo příliš dlouhém užívání by mohla vzniknout zácpa.