E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Přeslička rolní

PŘESLIČKA ROLNÍ - EQUISETUM ARVENSE L.

1) Čeleď přesličkovitých - EQUISETACEAE.
2) Přeslička rolní je trvalka s černým článkovaným, hluboko v zemi uloženým oddenkem, ze kterého každoročně vyhání dvě různé lodyhy. Časně na jaře to jsou lodyhy plodné, dužnaté, nerýhované, asi 20 cm vysoké, žlutavé nebo pleťové barvy. Na vrcholku lodyhy sedí válcovitý tupý klas - šištice. Po dozrání klasu a vyprášení výtrusnic plodná lodyha uschne a na jejím místě vyráží letní jalová lodyha typického stromečkového vzrůstu, přeslenovitě rozvětvená.
3) Přeslička rolní je velmi rozšířenou plevelní rostlinou polí, pastvin a lesů. Má ráda spíše vlhčí prostředí.
4) Drogou je nať - HERBA EQUISETI sbíraná od VI do X, tedy letní jalové lodyhy. K sušení se doporučuje umělé teplo do 42°C. Přirozeným sušením obyčejně přeslička dobře nevyschne a později často plesniví.
Při sběru je třeba dávat pozor na možnost záměny. Největší nebezpečí záměny skýtá přeslička bahenní (Equisetum palustre L.). Přeslička bahenní vyhání jalové i plodné lodyhy současně. Nejspolehlivějším rozlišovacím znakem je nejspodnější větvení. Zatímco přeslička rolní má u nejspodnějšího větvení nízkou zubatou pochvu a první přisedlý článek větvičky je delší než pochva, u přesličky bahenní pozorujeme vysokou zubatou pochvu a první přisedlý článek je poněkud kratší.
Pro vnější použití můžeme přesličku rolní nahradit kteroukoli z našich přesliček. Pro užití vnitřní používáme výhradně přesličku rolní a ještě s ní zacházíme opatrně.
5) Nejdůležitější obsahovou látkou přesličky rolní je kyselina křemičitá, rostlina jí obsahuje asi 7%. Zhruba 12% tohoto množství je rozpustných ve vodě, a proto přechází do odvarů. Dále obsahuje flavonoidní glykosidy - quercetin, luteolin, campherol a další, asi 4% saponinů, hořčiny, organické kyseliny, např. jablečnou a další, hliník, draslík, silice, třísloviny a malé množství alkaloidů.
6) Působí jako hemostatikum, kancerostatikum (vředy), vulnearium (hnisavé rány), antiflogistikum (kostní dřeň, ledvinová pánvička, hnisavý zánět nehtového lůžka), antirevmatikum, gargarismum, analgetikum (záda, nohy), antianemikum, tuberkulostatikum (kůže, kosti), antihemorrdatium, spasmolytikum (žaludek) a dermatologikum. Pomáhá při zvracení krve, chorobách a kaméncích ledvin a močového měchýře, dně, nahromadění vody v osrdečníku a pohrudnici, onemocnění ledvin po spále, hnisání ledvinové pánvičky, fistuli, bércových vředech, ostruze na patě, vyrážkách po holení, pocení nohou, poruchách plotének, lupech, bolestivém městnání, žlučníkových a jaterních záchvatech a ztuhlosti krčních obratlů. Ochraňuje před zářením a používá se i na vlasy. Podporuje tvorbu bílých krvinek a neznámým mechanismem zvyšuje plodnost.
7) Nálev - pokud ji mícháme do směsí, odvar, mléčný odvar.
8) Ačkoliv lze přesličku podávat i samostatně, zdá se, že je doslova předurčena do směsí. Velmi dobré výsledky poskytuje vzájemná kombinace několika křemičitých drog dohromady, např. přesličky, rdesna ptačího, kopřivy a konopice bledožluté. Diskutabilní je používání přesličky u těhotných žen. Jinak dbáme, abychom dodržovali předepsané dávkování, které je voleno tak, aby se jistá toxicita drogy nemohla projevit.