E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Prvosenka jarní

PRVOSENKA JARNÍ - PRIMULA VERIS L.

1) Čeleď prvosenkovitých - PRIMULACEAE.
2) Prvosenka je asi 1/4 metru vysoká trvalka s kratším válcovitým oddenkem a mnoha drobnými kořínky. Listy má podlouhle vejčité a jejich čepel je na okraji vroubkovaná. Stvol je jemně pýřitý a nese na vrcholku jednoduchý okolík žlutých květů rozkvétajících v IV a V. Plodem je jednopouzdrá tobolka. Květy šíří příjemnou medovou vůni.
3) Petrklíč je častým hostem vlhčích, ale slunných luk, lesních mýtin a strání. V ČR je chráněn jeho kořenový systém, který nesmí být při sběru poškozen, a proto se smí trhat pouze nať s květem.
4) Předmětem sběru je květ i s kalichem - FLOS PRIMULAE, někdy také list - FOLIUM PRIMULAE. Dříve hojně sbíraný oddenek je nyní z důvodu ochrany nedostupný. Může se sbírat i prvosenka vyšší - PRIMULA ELATIOR L., která je o něco statnější a květ má jiný odstín žluti. Třetím druhem je prvosenka lysá - PRIMULA AURICULA, která se nesmí sbírat.
5) Obsahuje saponiny, glykosidy, flavonoidy, vitamín C, kyselinu křemičitou a sacharidy.
6) Působí jako expectorans, sekretolytikum, diuretikum, antiflogistikum, kardiosedativum, metabolikum a sedativum. Tlumí neproduktivní kašel, působí na ledviny a plíce, přispívá k rozpadu močových kaménků, působí proti nespavosti, zmírňuje migrénu a bolesti hlavy při nervozitě, mimořádně působí při zánětech srdečního svalu, vodnatelnosti a náchylnosti k mrtvici.
7) Nálev, odvar, bylinný balzám, tinktura, víno.
8) Droga je mimořádně vhodná do nejrůznějších kombinací, zejména s kořenem lékořice, bazalkou, jitrocelem, proskurníkem, tymiánem, anýzem, podbělem, yzopem a diviznou. Vzhledem k obsahu saponinů musíme doržovat dávkování. Těhotným a kojícím ženám se doporučuje obvyklé dávkování ještě snížit.