E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Řebříček obecný

ŘEBŘÍČEK OBECNÝ - ACHILLEA MILLEFOLIUM L.

1) Čeleď hvězdnicovitých - ASTERACEAE.
2) Složnokvětá trvalka s oboupohlavními květy. Má asi půlmetrovou rozvětvenou lodyhu a chocholičnatou, složitou květní latu s drobnými úbory. Listy jsou tmavozelené, 2x - 3x peřenodílné, s krátce kopinatými úkrojky. Květy jsou bílé nebo bleděrůžové. Rosltina kvete od VI do XI. Plodem je zploštělá, bezžeberná, šedá nažka bez chmýru. Podzemní část tvoří plazivý oddenek vytvářející hustou spleť drobných kořínků.
3) Je neobyčejně hojný, roste zejména na suchých loukách, u cest, v příkopech a při okraji lesů.
4) Předmětem sběru je naječastěji nať, někdy jen květ - HERBA et FLOS MILLEFOLII. Může se sbírat do pozdního podzimu, což dále zvyšuje její hodnotu.
5) Droga obsahuje glykosidickou hořčinu, dále silici, poněkud připomínající silici heřmánkovou, ale se značně kolísavým obsahem azulenů, který se pohybuje od 0 do 40 %. Přítomny jsou též jisté alkaloidy, cholin, flavony, třísloviny, kumariny, aldehydy, z organických kyselin pak kyselina mravenčí, octová a salicylová.
6) Působí jako gynekologikum, hemostatikum, spasmolytikum, stomachikum, desinficiens, diuretikum, antirevmatikum, antisklerotikum, antiastmatikum, mírné hypotonikum, vulnearium, antianemikum, emmenagogum, kancerostatikum a tuberkulostatikum (oboje - kosti), opthalmologikum, antiflogistikum (nervy, kostní dřeň), karminativum, spasmolytikum (cévy), hemostatikum (nos), hepatikum, dermatologikum a metabolikum. Podporuje chuť k jídlu, léčí infarkt, pomočování, zubní neuralgii, křečové žíly, poruchy prokrvení, unavenou pokožku, myomy, závratě, návaly krve do hlavy, žaludeční potíže, pálení žáhy, plíce, bolesti hlavy, studené nohy, migrénu, angínu pectoris, krevní oběh, leukémii a ledviny. Používá se i v klimakteriu.
7) Nálev, tinktura.
8) Protože působení drogy je poměrně silné, používáme ji samostatně především zevně nebo v tinktuře. Jinak dáváme přednost míchání do směsí, zejména s květem měsíčku, s natí kontryhelu nebo tymiánu nebo s jinými drogami podle požadovaného terapeutického směru působení. Droga není vhodná pro dlouhodobé podávání a vyvarujeme se i překročení dávek uvedených pro jednotlivé podávání. V těhotenství a při kojení je možné drogu užívat, ale pro jednotlivou dávku raději nepřekračujeme 125 ml čaje nebo 15 kapek tinktury.