E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Rozrazil lékařský

ROZRAZIL LÉKAŘSKÝ - VERONICA OFFICINALIS L.

1) Čeleď krtičníkovitých - SCROPHULARIACEAE.
2) Trvalka s poléhavou a vystoupavou lodyhou. Krátce stopkaté, vstřícné listy jsou podlouhle eliptické, na čepeli jemně pilovité. Květy jsou bleděmodré, někdy spíše do fialova, jindy bělavé, vytvářející bohaté hrozny. Plodem je podlouhlá tobolka, přitisknutá k ose hroznu. Květy při dotyku snadno opadávají. Kvete od V do IX.
3) Hojný ve světlých lesích, sušších loukách, mezích a pastvinách od nížiny až do pásma subalpinského.
4) Drogu tvoří nať - HERBA VERONICAE sbíraná nejlépe na počátku rozkvětu.
5) Rozrazil obsahuje třísloviny, hořčiny, hořký glykosid aukubin, řadu organických kyselin, včetně vitamínu C, saponiny, pryskyřici, vosky, silici a další účinné látky.
6) Rozrazil snižuje hladinu cholesterolu v krvi, působí příznivě při zánětech močových cest i při kaméncích, kde podporuje jejich rozpadání (nikoli rozpouštění). Je účinný při bronchitidě, dále jako antiastmatikum, stomachikum, metabolikum, antirevmatikum, dermatologikum, hepatikum, vulnearium a antisklerotikum. Podporuje tvorbu slinivkových enzymů, léčí bolesti hlavy, nemoci hrtanu, plicní rozedmy, stařeckou svědivost, zahlenění žaludku, poruchy střev, přináší dobrou paměť a odstraňuje pocity závratě. Používá se při žloutence, chorobách sleziny a růži.
7) Nálev, odvar, šťáva, tinktura.
8) Je vhodný pro samostatné podávání, ale lze jinak kombinovat se zlatobýlem, lípou, černým rybízem, čekankou, yzopem, úročníkem, puškvorcem, všedobrem apod. Při aplikaci v terapeutických dávkách nemá podávání žádné kontraindikace ani nežádoucí účinky.