E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Sedmikráska obecná

SEDMIKRÁSKA OBECNÁ - BELLIS PERENNIS L.

1) Čeleď hvězdnicovitých - ASTERACEAE.
2) Sedmikráska je trvalka s válcovitým oddenkem. Má přízemní listovou růžici podlouhle obvejčitých, až kopinatých, celokrajných listů na okraji vroubkovaných. Stvol dosahuje výšky kolem 10 cm a nese na konci jediný úbor s dvouřadým zákrovem, bílými jazykovitými květy na obvodu a žlutými trubičkovými květy v terči. Plodem je nažka.
3) Sedmikráska je velmi rozšířená malá luční rostlinka. Často se pěstuje na zahradách a trávnících. Takzvané plnokvěté formy pěstovaných sedmikrásek nesbíráme.
4) Drogou je především květ - FLOS BELLIDIS PERENNIS, ale sbírá se i kvetoucí nať - HERBA BELLIDIS PERENNIS, obojí nejlépe kolem poledne. Jarní sběr přitom poskytuje hodnotnější drogu.
5) V droze byly nalezeny saponiny, třísloviny, hořčiny, silice, sliz, minerální látky, pryskyřice, organické kyseliny, flavonoidy, polysacharid inulin a další účinné látky.
6) Působí jako expectorans, antiflogistikum, adstringens, gargarismum, antidiabetikum, tuberkulostatikum, antipyretikum, dermatologikum, vulnearium a antianemikum. Dále se používá při chrlení krve, dna, glomerulonefritidě (zánět ledvinových klubíček), poruchách spánku, dně, potížích s plícemi a močovými cestami a bércových vředech.
7) Nálev, bylinný balzám.
8) Samostatně se droga podává jen zřídka, zato je velmi oblíbeno její přimíchávání do směsí. Důvodem je jednak poměrně malý účinek samostatné drogy a jednak to, že droga význačně zlepšuje vzhled směsi. Nežádoucí účinky ani kontraindikace nejsou známy.