E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Světlík lékařský

SVĚTLÍK LÉKAŘSKÝ - EUPHRASIA ROSTKOVIANA Hayne

1) Čeleď krtičníkovitých - SCROPHULARIACEAE.
2) Světlík je jednoletá poloparazitní rostlina, s lodyhou asi 1/4 m vysokou, větvenou, bohatě olistěnou, měkce pýřitou. Vstřícné listy jsou téměř objímavé, zašpičatělé, vejčité, ostře pilovité. Květy jsou uspořádány v konečných lichopřeslenech, jsou bílé nebo nafialovělé. Na spodině okvětního plátku se nachází typická žlutá skvrna. Kvete v VII a VIII, plodem je podlouhle klínovitá tobolka.
3) Světlík byl dříve velmi častou rostlinou luk, pastvin a lesních okrajů. Dává přednost alkalickému prostředí a miluje čisté spodní vody, a proto jej v přírodě v současnosti silně ubývá.
4) Předmětem sběru a užití je kvetoucí nať - HERBA EUPHRASIAE.S
5) Hlavní účinnou látkou je iridoidní glykosid aucubin. Dále v droze nacházíme třísloviny, málo kumarinu, hořčiny, silici, pryskyřicím podobnou aromatickou substanci, oleje, flavonoidy, kyselinu kávovou, z minerálů pak soli mědi a hořčíku.
6) Působí jako opthalmologikum, hypotonikum, stomachikum, sekretolytikum (při bronchitidě), dermatologikum a roborans při duševní přepracovanosti; používá se i při bolestech v žaludku a střevech.
7) Odvar, tinktura, prášek.
8) Droga je mimořádně vhodná ke kombinaci do směsí. V opthalmologii se doporučuje zajména kombinace s květem měsíčku, chrpy a fenyklem. Při léčbě trávicího ústrojí s natí benediktu a puškvorcem; při bronchitidě - kombinace s mucilaginosními (slizovými) drogami, zvláště s kořenem proskurníku; duševní přepracování: úročník bolhoj, vřes, pravý zelený čaj nebo např. žen-šen. Droga nevykazuje výraznější nežádoucí účinky a její podávání je možné i v těhotenství a při kojení.