E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Třezalka tečkovaná

TŘEZALKA TEČKOVANÁ - HYPERICUM PERFORATUM L.

1) Čeleď třezalkovitých - HYPERICACEAE.
2) Z vytrvalého oddenku vyhání třezalka tuhou, přímou, oblou, po stranách lehce zmáčknutou lodyhu, porostlou vstřícnými, podlouhle vejčitými, celokrajnými, okrouhlou spodinou přisedlými, prosvítavě tečkovanými lístky. Z úžlabí listů vyrůstají obyčejně listnaté větvičky. Květy jsou sestaveny v bohaté laty, složené z vidlanů a troubelů a jsou jasně žluté, s obrovským počtem tyčinek. Na korunních plátcích jsou černé žlázky obsahující červené barvivo. Tečky na lístcích obsahují olejíček. Plodem je třípouzdrá tobolka s četnými semínky.
3) Třezalka je velmi hojná rostlina slunných strání luk, pastvin a lesních pasek od nížiny až do hor.
4) Drogou je kvetoucí nať - HERBA HYPERICI sbíraná po rozkvětu hned ráno, když sejde rosa.
5) Květ obsahuje katechinové třísloviny, flavonové glykosidy (hyperosid), rutin, quercetin, silici, červené barvivo hypericin, pryskyřici, organické kyseliny, provitamín A, vitamín C a další.
6) Třezalka se mezi bylinkami řadí na první místo. Působí jako fytoncidum, metabolikum, antiflogistikum (ledviny, nervy), dermatologikum, hepatikum, kardiotonikum, antidepresivum, antirevmatikum, emmenagogum, vnitřní hemostatikum, antihemorrdatium, anxiolytikum, vulnearium, obstipantium a analgetikum (záda, šíje, břicho). Léčí poškozenou tkáň po úrazech hlavy, otoky, plíce, slinivku, žaludek, dvanáctník, vředové choroby, žaludeční neurózu, těžké chřipky, neklid, psychické napětí, neurastenii, panický syndrom, počátky obrny, roztroušenou sklrózu, zlomeniny, popáleniny, naraženiny, otylost, namožené svaly, nespavost, výrony krve, nepokojný spánek, hysterické záchvaty, náměsíčnictví, noční pomočování, závratě, omrzliny, opařeniny, oteklé žlázy, ischias, hexenšus, drsnou pokožkou tváře, srdeční kolaps, krevní oběh, ledvinové a močové kaménky a nervy. Používá se při rehabilitaci po mozkových příhodách a podporuje vývin ženských orgánů.
7) Nálev, olej, tinktura, bílý vinný odvar a lihovodný roztok.
8) Kontraindikací jsou těžší formy diabetu a pylové alergie, velmi nízký krevní tlak, metastázující nádorové onemocnění. S výjimkou roztroušené sklerózy ji nepodáváme dlouhodobě. Kombinujeme ji s pelyňkem černobýlem (plíce), dobromyslí a vrbkou úzkolistou při všech nervových potížích.