E-mail: veronika_foglova@ladymail.cz
 
 
 

Vřes obecný

VŘES OBECNÝ - CALLUNA VULGARIS (L.) Hill.

1) Čeleď vřesovcovitých - ERICACEAE.
2) Vřes vytváří prutovitě větvené keříky porostlé vždyzelenými sídlovitými trojhrannými listy přisedlými k lodyze a uspořádanými do čtyř řad, které se střechovitě kryjí. Lodyha je vysoká 20 - 25 cm, ale může dorůstat až výšky 1 metru. Květy jsou starorůžové až fialové, výjimečně i bílé, v jednostranných štíhlých hroznech. Plodem je čtyřpouzdrá mnohosemenná tobolka. Kvete od VII do IX.
3) Vřes je poměrně hojně rozšířená bylinka písečných a rašelinných půd a vybírá si především dobře prosluněná místa.
4) Předmětem sběru je nejčastěji nať - HERBA CALLUNAE, ale kvalitnější drogu poskytuje květ - FLOS CALLUNAE.
5) Droga obsahuje především katechinové třísloviny, dále flavonoidy, alkaloid ericolin, silici, sliz, hořčiny, pryskyřice, kyselinu křemičitou, řadu dalších minerálních látek, organické kyseliny, glykosid arbutin a jeho derivát metylarbutin.
6) Vřes nachází uplatnění především v urologii jako prvotřídní urodesinficiens s diuretickým účinkem. Je vhodný i při zánětech pánvičky ledvinné a uplatnění nalezne i jako drtič močových kaménků. Pro dobrý odvodňovací efekt jej používáme při otocích. Má sedativní a mírně obstipační účinky, reguluje trávení, vylučuje z těla soli kyseliny močové a je tak vhodný jako antirevmatikum a při dně. Vyšší dávky prohlubují spánek. Lze jej využít jako antiflogistikum v trávicím ústrojí, močových cestách a především v gynekologii. dále se používá jako dermatologikum, zúžení cév a cévních nemocech, infarktu, ledvinových kaméncích, močovém písku a nervových potížích.
7) Odvar, bylinný balzám.
8) V urologii ho kombinujeme především se zlatobýlem, medvědicí, jehlicí, břízou, svízelem syřišťovým a lichořeřišnicí, v gynekologii pak s měsíčkem, kontryhelem a hluchavkou. Podávání vřesu nemá žádné nežádoucí účinky a nejsou známy ani žádné kontraindikace jeho použití.